Astereognosja i objawy i przyczyny agnozy dotykowej

Astereognosja i objawy i przyczyny agnozy dotykowej / Psychologia kliniczna

Astereognosia, zwana także agnozją dotykową, Jest to mało znane zaburzenie, ponieważ zazwyczaj nie wpływa ono w bardzo negatywny sposób na życie ludzi, którzy go cierpią. Jest to rodzaj agnozji (to znaczy zaburzenie w identyfikacji obiektów, które nie jest spowodowane zmianami sensorycznymi), które konkretnie zmienia rozpoznanie poprzez dotyk.

W tym artykule opiszemy najważniejsze cechy kliniczne i najczęstsze przyczyny astereognozji lub agnozy dotykowej. Zanim przejdziemy dalej, krótko omówimy koncepcję agnozji, ponieważ ważne jest odpowiednie kontekstualizowanie astereognozji i porównanie jej z innymi zaburzeniami tej samej klasy.

  • Powiązany artykuł: „5 rodzajów agnozji (wzrokowej, słuchowej, dotykowej, motorycznej i cielesnej)”

Czym są agnozje?

Agnozja to zespół zaburzeń charakteryzujących się brakiem rozpoznawania bodźców, które występują w określonej modalności sensorycznej, takiej jak dotyk lub słuch. W takich przypadkach deficyty nie są konsekwencją zmian w narządach zmysłów, ale na wyższych poziomach ścieżek percepcyjnych.

Ten typ objawu pojawia się zwykle w wyniku urazów, które uszkadzają korę mózgową, zakłócając przekazywanie impulsów czuciowych do ścieżek związanych ze świadomym rozpoznawaniem. Do najczęstszych przyczyn agnozji należą udary niedokrwienne i choroby neurodegeneracyjne.

Ogólnie rzecz biorąc, agnozje występują w pojedynczej modalności i często klasyfikowane są według sensu, w jakim zachodzi zmiana. Więc możemy znaleźć wizualne, słuchowe, dotykowe lub somatosensoryczne, motoryczne i agnozje ruchowe, które polegają na trudnościach w identyfikacji własnego ciała lub jego części, często jednej z połówek.

Przykładem tego typu zaburzeń byłaby niemożność rozpoznania, że ​​przedmiot, który osoba ma przed sobą, jest ręcznikiem przez oczy, chociaż mógłby go zidentyfikować dotykiem; w tym przypadku mówimy o agnozie wizualnej. Czasami, jeśli uszkodzenie mózgu, które powoduje zaburzenie jest bardzo poważne, może wpływać na kilka modalności sensorycznych..

  • Może jesteś zainteresowany: „31 najlepszych książek psychologicznych, których nie możesz przegapić”

Definiowanie astereognozji i agnozy dotykowej

„Astereognosia” jest terminem powszechnie używanym w odniesieniu do dotykowych agnozji, to znaczy niezdolności do identyfikacji obiektów przez dotyk przy braku anomalii w samej percepcji. Wady, stereognosja byłaby podstawową zdolnością, która pozwala nam postrzegać i rozpoznawać tego typu bodźce w normalny sposób.

W tego typu agnozji osoba nie może odzyskać z pamięci informacji potrzebnych do identyfikacji bodźców związanych z dotykiem, takich jak temperatura, tekstura, rozmiar lub waga. Jest jednak w stanie to zrobić, gdy używa innych zmysłów (zazwyczaj wzroku), chyba że obecne są inne rodzaje agnozji..

Niektórzy autorzy używają nazwy „Dotykowa agnozja” tylko w przypadkach, w których afekt jest ograniczony do jednej z rąk lub co najwyżej do obu, natomiast jeśli problem dotyczy postrzegania dotykowego w sposób bardziej ogólny, wolą mówić o astereognozji. W każdym razie wydaje się, że nie ma zgody co do tych nomenklatur.

W wielu przypadkach astereognozja i agnozja dotykowa nie są diagnozowane, ponieważ zwykle nie zakłócają znacząco funkcjonowania tych, którzy ich cierpią. Doprowadziło to do niedoszacowania liczby przypadków astereognozji, a także niedostatku badań w tym zakresie wykrytych podczas przeglądu literatury naukowej.

Przyczyny tego zaburzenia

Dostępne dowody wskazują, że astereognosia pojawia się jako konsekwencja zmian chorobowych w dwóch określonych regionach dowolnej półkuli mózgowej: płatu ciemieniowego i kory asocjacyjnej (złożonej z części płatów ciemieniowych, skroniowych i potylicznych). Jest to również związane z Uszkodzenie kręgosłupa lub grzbietu rdzenia kręgowego.

Specyficzna lokalizacja zmian chorobowych decyduje o osobliwościach objawów. W ten sposób, gdy brzuszna część kory jest uszkodzona, szczególnie dotknięta jest percepcja dotykowa obiektów trójwymiarowych, natomiast jeśli występuje w korze grzbietowej, częściej rozpoznanie ma charakter poznawczy..

Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującym pogorszeniem funkcji poznawczych, które wpływa na pamięć w szczególnie intensywny sposób. To stowarzyszenie wspiera podejścia, które tego bronią agnozje są głównie zaburzeniami pamięci, a nie percepcji.

Agnozja dotykowa, a dokładniej agnozja cyfrowa (która dotyka palców), jest również charakterystycznym objawem zespołu Gerstmanna. W tym zaburzeniu astereognozja występuje z innymi specyficznymi objawami, takimi jak trudności w orientowaniu się między lewą a prawą stroną, obliczaniu lub przedstawianiu graficznym, zwłaszcza do pisania.